اخبار سبک زندگی کسب و کار معرفی محصول نقد و بررسی نوین نیوز

ماینینگ و کارت گرافیک های مناسب ماین

به نام خدا

 

ماینینگ و کارت گرافیک های مناسب ماین

این روز ها همه بافزایش تورم به فکر سرمایه گزاری می افتند تا از کم شدن ارزش پول جلوگیری کنند. راه های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد. یکی از این راه ها سرمایه گذاری توی بازار های بورس و ارز های دیجیتال است و برای سرمایه گذاری باید اطلاعات پایه ایی و تکمیلی این حوضه را داشته باشیم. ما در این مقاله سعی داریم که راجب ماینینگ و مطالب مربوط به شما آگاهی لازم را بدهیم.

 

https://www.novinphone.com/mag/wp-content/uploads/2021/01/%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86.jpg

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

ماینینگ در لغت به معنی استخراج می‌باشد. استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال فرایند تولید کوین جدید است، در آن تمامی تراکنش‌های رمز ارز تایید می‌شود، در دفتر کل ثبت می‌شود و جوایزی به صورت کوین اهدا می شود. با انجام Mining کوین‌های جدید تولید می‌شوند اما به طور دقیق تر ماینینگ از انجام یک سری الگوهای ریاضی پیچیده به‌دست می‌آیدکه پاداش شما از این کار کوین هاست.

استخراج بیت کوین یکی از کارهای دشوار و البته هزینه‌بر است ولی شرکت‌های بزرگی هستند که با سرمایه‌گذاری مبالغ بالا، به اصلی‌ترین استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تبدیل شده‌اند. زمانی که فرایند پردازش یک بلاک داده تمام شده و آن بلاک به اصطلاح استخراج می شود.

هدف تایید تراکنش‌هایی است که باید در دفتر کل توزیع شده‌ای که بلاک چین نام دارد، ثبت شوند. انجام این کار شما را به بخش مهمی از شبکه تبدیل می‌کند. پاداش ماینرها به صورت سکه‌های دیجیتال برای کمکی که به شبکه‌ کرده‌اند و انرژی که دستگاه محاسباتی آن‌ها صرف کرده، در نظر گرفته می‌شود.

استخراج کردن این است که تا زمانی که شما سخت‌افزار محاسباتی قدرتمند و متصل به اینترنت داشته باشید، می‌توان در هر زمان و مکانی استخراج را انجام داد.

 

بلوک ها

هر یک از الگوریتم‌ها را که ماینرها حل می‌کنند، یک بلوک می‌نامند و هر کس که آن الگوریتم را حل کند پاداش به نسبت مساوی بین آن ها تقسیم می گردد.

 

کار ماینر ها

به افرادی که فرآیند ماینینگ ارز دیجیتال را انجام می‌دهند، ماینر یا Miner می‌گویند. ماینرها در واقع نودهایی هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای خلق یک بلاک است؛ این ماینرها می‌توانند نود کامل و یا نود سبک باشند.

ماینر از سخت افزارهایی مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می‌کند تا یک مساله رمزنگاری را حل کند و تایید کند آیا تراکنش معتبر است یا خیر. اولین فردی که این وظیفه را تکمیل کند، نتایج را به شبکه گزارش می‌دهد و بنابراین می‌تواند توسط نودهای کامل تایید شود؛ زمانی که همه فعالان شبکه راهکار حل تراکنش را تایید کنند اجماع صورت می‌گیرد، سپس فرد مذکور این حق را خواهد داشت که یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه کند و جایزه خود را دریافت کند. این جایزه به صورت کوین اصلی آن شبکه خواهد بود.

در واقع ماینرها عملکرد مهمی مانند حل مسائل ریاضی و تائید کردن تراکنش سایر کاربران از طریق اینترنت را در شبکه‌ بلاک چین ایفا می‌کنند.

 

ماینینگ در الگوریتم اجماع اثبات کار

در الگوریتم اجماع گواه اثبات کار برای استخراج به قدرت محاسباتی زیادی نیاز است. گواه اثبات کار یا PoW الگوریتم اجماع بلاک چین بیت کوین است و موجب غیرمتمرکز بودن هر چه بیشتر شبکه می‌شود.

گواه اثبات کار یک نوع الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتبار بخشی به تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین، ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش‌ها را حل کنند و به بلاک بیافزایند.

 

دستگاه های استخراج

برای تایید تراکنش در ماینینگ به سخت افزارهای قدرتمند مانند کارت های گرافیک و CPUها با توان پردازشی بالا و دستگاه‌های ASIC نیاز است، که در عین اینکه سرعت بالایی دارند، انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند. همین امر باعث شد تا استخراج سخت افزاری از طریق کارت‌های گرافیک و CPUها کم کم منسوخ شود و به جای آن ASIC ارائه شود که مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

 

استخر استخراج

استخر استخراج به گروهی از کاربران گفته می‌شود که برای استخراج بیت کوین، منابع سخت افزاری در دسترس خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. در چنین حالتی، قدرت پردازش و شانس حل یک بلوک و کسب پاداش از آن بالاتر می‌رود. سپس پاداش به دست آمده بین استخراج کننده‌ها به نسبت توان پردازشی که هر نفر به اشتراک گذاشته، تقسیم می‌شود.

بنابراین پیوستن به استخر، جریان ثابت درآمدی ایجاد می‌کند. اما باید در نظر داشت که برای پیوستن به استخرها باید مبلغی را پرداخت کرد ولی ممکن است برخی استخرها هزینه‌ای نداشته باشند.

 

دستگاه های استخراج

رایانه‌هایی با پردازنده یا کارت گرافیک قدرتمند نیاز است که همزمان با هم کار می‌کنند و یا حتی چیپ‌های تخصصی که به طور ویژه برای استخراج ارز دیجیتال ساخته شده. این حوزه نیاز به سرمایه اولیه دارد باید در نظر داشت قیمت دستگاه ماینینگ و  قیمت برق مصرفی و مکان مناسب برای ماینرها، از جمله فاکتورهایی است که باید مدنظر قرار گیرد.

 

پردازنده‌های گرافیکی یا همان کارت گرافیک (GPU)‌

ماینینگ با واحد پردازش گرافیکی (Graphics Processing Unit) یا به اختصار «GPU» یا همان کارت گرافیک، به فرایند حل مسائل پیچیده ریاضی برای اضافه‌کردن اطلاعات مربوط به تراکنش یک ارز دیجیتال در دفترکل توزیع‌شده یا بلاک چین آن ارز با استفاده از GPU گفته می‌شود.

 

به عبارت دیگر، ماینینگ با GPU، یعنی استفاده از توان محاسباتی یک کارت گرافیکی برای هش‌کردن اطلاعات موجود در یک بلاکِ یک بلاک چین. کارت‌های گرافیک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که محاسبات بسیار پیچیده بازی‌های کامپیوتری را انجام دهند و می‌توان از همین قابلیت برای محاسبه هش بلاک در فرایند ماینینگ استفاده کرد. همانند CPU، از GPU نیز در گذشته برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شد؛ اما با ورود دستگاه‌های ایسیک به عرصه استخراج بیت کوین و افزایش شدید هش ریت شبکه، دیگر استفاده از پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج بیت کوین سودآور نبود.

 

مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر (FPGA)

قدم بعدی در توسعه دستگاه‌های استخراج بیت کوین، استفاده از «مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر» (Field-programmable gate array) یا به ‌اختصار FPGAها بود. مهندسان قادر هستند FPGA‌ها را پس از ساخت برای هدف موردنظر خود برنامه‌ریزی کنند. این ویژگی به تولیدکنندگان سخت‌افزارهای استخراج این امکان را می‌دهد که تراشه‌ها را به‌صورت انبوه خریداری کرده و قبل از اینکه آنها را در دستگاه استخراج قرار دهند، به‌طور خاص برای استخراج بیت کوین شخصی‌سازی کنند.

راه‌اندازی اولین دستگاه‌های FPGA، یک موفقیت بزرگ بود و فضای استخراج بیت کوین را به کلی تغییر داد. FPGAها اولین ابزارهایی بودند که به‌صورت تخصصی برای استخراج بیت کوین تولید شدند.

دستگاه‌های FPGA کارآیی بسیار بهتری نسبت به CPU و GPUها داشتند. با این حال، مدت اندکی بعد از تسلط این دستگاه‌ها بر صنعت استخراج، دستگاه‌های ای‌سیک هم از لحاظ کمّی و هم از لحاظ کیفی گسترش یافتند.

تولید دستگاه‌های ایسیک در مقایسه با FPGAها هزینه کمتری دارد، مصرف برق آن به‌مراتب پایین‌تر است، سرعت آن چندین برابر بیشتر از FPGA است و فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند. مجموع این عوامل باعث شد تا بازدهی و کارآیی دستگاه‌های ایسیک بسیار بیشتر از FPGA باشد.

https://www.novinphone.com/mag/wp-content/uploads/2021/01/%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86.jpg

ای‌سیک (ASIC)

یک ماینر «مدار یکپارچه مقصود محور» یا به اختصار ایسیک (ASIC)، دستگاهی است که به‌طور اختصاصی برای استخراج ارز دیجیتال طراحی می‌شود. به‌طور کلی، هر دستگاه ماینر ASIC تنها برای استخراج ارزهایی با یک الگوریتم خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه اگر بخواهید بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین و یا زی‌‌کش استخراج کنید، چاره‌ای جز تهیه دستگاه ایسیک ندارید.

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان ASICها به‌ گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک کار را انجام دهند و همچنین، دستگاه‌های ماینر ASIC به چیپ‌های ریزپردازنده و حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) در کامپیوتر شباهت دارند؛ با این تفاوت که به‌جای مدارهای الکتریکی عمومی که در ساخت این قطعات استفاده شده.

 

کارت گرافیک های مناسب برای ماینینگ:

کارت گرافیک Nvidia GTX 1080 Ti

یکی از قوی‌ترین کارت‌های گرافیکی موجود در سال 2017 میلادی به‌شمار می‌رود. کارت گرافیک Nvidia GTX 1080 Ti همچنان یکی از قدرتمندترین کار‌های گرافیک موجود در بازار است. این دستگاه در زمینه ماینینگ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است اما ایرادات آن همچنان پابرجاست.

کارت گرافیکی GeForce GTX 1080 Ti  به دو عدد سوکت برق 8 پین روی پاور نیاز دارید و حداقل منبع تغذیه‌ی مورد نظر هم 600 وات است. یازده گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع GDDR5X روی کارت نصب شده که سریع‌ترین نوع حافظه‌ی گرافیکی است.

 

کارت گرافیک GTX 1050 Ti

این کارت گرافیک جزء ضعیف ترین ها در این لیست است. اما در بازار تقاضای زیادی دارد چون قیمتش پایین (است. این کارت ها رم 4 گیگابایتی دارند.

کارت گرافیک GTX 1050 Ti  شرکت ام اس آی دارای دو فن خنک‌کننده است که تا حد زیادی گرمای کارت گرافیک را به محیط بیرون منتقل می‌کند. لازم است بدانید که برای استفاده از این کارت گرافیک یک منبع تغذیه حداقل 75 واتی و 2 اسلات فضای خالی برروی سیستم خود نیاز دارید.

 

کارت گرافیک های Radeon RX 5700 وRX 5700 XT

در این کارت ها از فناوری ترانزیستور اثر میدانی (یا FinFET) استفاده شده است که به دلیل کاهش اندازه قطعات الکترونیکی و مصرف کمتر برق، بهره وری انرژی بالایی دارند.

مشخصات کارت RX 5700 XT  شامل حافظه 8 گیگابایتی GDDR6 و مصرف برق 180 وات هستند. توان مصرفی این مدل 225 وات بوده، اما فرکانس پایه نیز 10 درصد بیشتر از مدل RX 5700 است.

کارت گرافیک Nvidia P106-100

Nvidia P106-100 مبتنی بر Nvidia GP106 GPU یا همان Geforce GTX 1060 است که با مدل GeForce GTX 1060 معمولی مشابه بوده و تنها تغییراتی جزئی دارد. مدل P106-100 دارای خروجی ویدئو و پنل پشتی نیست و این کارت مجهز به ۶ گیگابایت حافظه است.

ویژگی‌های کارت‌های گرافیک جدید مثل حافظه ویدیویی GDDR5 ۶GB با core clock ۱۵۰۶ مگاهرتز که قابلیت ارتقا تا ۱۷۰۸ را هم دارد. همچنین اتصال ۶ پین برق هم مشابه نمونه GP106 است.

کارت گرافیک AMD Radeon RX Vega

AMD Radeon RX Vega 56 یکی از بهترین GPU‌های ارزشمند دیگری است که به بازار عرضه شده است. بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که این کارت گرافیک سریعتر از کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 می‌باشد. مصرف برق ۱۲۰ واتی آن ممکن است برای اجراهای ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته هزینه بر باشد.

سرعت کلاک پایه ۱۱۵۶ مگاهرتز، حافظه ۶۸ گیگابایت HBM2، کلاک حافظه ۱.۶ گیگابیت در ثانیه، ۲ عدد کانکتور پاور ۸ پینه| ۲۱۰ وات برق مصرفی| دارای ۳ پورت خروجی DisplayPort 1.4 و ۱ پورت HDMI 2.0 است.

و در آخر باید بگوییم که :

اگر میخواهید ماینینگ انجام دهید و ارز استخراج کنید بهتر است از ماینینگ ها مخصوص استفاده کنید تا بازده کار شما به شدت افزایش پیدا کند. کارت های گرافیک بعد از مدتی طول عمرشان تمام خواهد شد و برای این کار ساخته نشده اند. برای خنک سازی و کاهش صدای دستگاه های خود همچنین میتوانید از ماینر باکس استفاده کنید. قیمت ماینر باکس ها به صرفه بوده و کمک شایانی به شما خواهد کرد.

 

 

 

 

Related posts

پردازنده گرافیکی amd

نویسنده نوین مگ

گوشی پرچمدار ورنی Apollo 2 در کنگره جهانی موبایل 2018 رونمایی خواهد شد

پرینترهایی از جنس تکنولوژی

نویسنده نوین مگ

نظری بگزارید

Login

X

Register