اخبار سبک زندگی نقد و بررسی نوین نیوز

محافظت از باطری لپ تاب با چند روش ساده

محافظت از باطری لپ تاب با چند روش ساده

یکی از کاربردی ترین ابزار های روزمره همه ما  لپ‌تاپ هایی است که تقریبا تمام کار هایمان را با آن انجام می دهیم . امروزه با قیمت های نجومی لپ‌تاپ ها باید از آن ها حفاظت کرد . یکی از مهم ترین اجزای آن باتری است که حفاظت از آن سخت نیست اما در طول عمر آن بسیار تاثیر دارد .

امروزه تمام وسایل دیجیتا از لیتیم بون ساخته شده است اما در گذشته از نیکل و کادمیم و… بود .

 

باور غلط

برخلاف بعضی توصیه ها ، نیازی نیست که معمولاً یک باتری لیتیوم یون را به طور کامل تخلیه کنید و سپس آن را دوباره شارژ کنید تا به نوعی راه اندازی مجدد یا کالیبره شود . این یک عمل مخرب است ، باتری شما تحت فشار قرار میگیرد . اینکه آیا انجام یک تخلیه کامل چند بار در سال یک ایده هوشمندانه است یا خیر ، همچنان یک سوال بی پاسخ است .

 

دما

وقتی باتری لپ تاپ بیش از حد داغ می شود ، واکنش های الکتروشیمیایی داخل آن سرعت می گیرد . اما این به این معنی نیست که باتری کارایی بیشتری دارد. در عوض ، باتری اکنون انرژی زیادی تولید می کند که نمی تواند از آن استفاده کند و نمی تواند با خیال راحت به سمت سخت افزار دیگری برود. این حتی گرمای بیشتری ایجاد می کند و مشکل را پیچیده می کند. این امر در نهایت می تواند به طور دائمی به داخل باتری آسیب برساند و آن را فرسوده کند .

بسیاری از لپ تاپ های مدرن دارای باتری های ثابت دارند و قابل در آوردند نیستند ، در صورتی که حداکثر عمر باتری نگرانی شماست خاموش کردن دستگاه و خنک شدن آن بسیار توصیه می شود .

 

اجازه ندهید باتری لپ‌تاپ‌تان، کاملا خالی شود

اجازه ندهید تا باتری کاملا خالی شود؛ البته اکثر لپ‌تاپ‌های امروزی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا پیش از کامل خالی شدن باتری، خاموش شوند . خوش‌بختانه در سیستم‌عامل ویندوز 7، 8 و 10، تنظیماتی برای افزایش طول عمر باتری گنجانده شده است

اجازه ندهید  لپ‌تاپ شما برای یک مدت طولانی استفاده نشود. از لپ‌تاپ خود باید حداقل هر دو یا سه هفته یک‌بار، استفاده نمایید تا باتری آسیب نبیند .

 

اتصال به برق

به راحتی می توانید بیشتر لپ تاپ های مدرن را به برق وصل کنید و با خیال راحت از آن استفاده کنید . در واقع ، بیشتر لپ تاپ های بازی با قدرت بالا هنگام اتصال به بهترین شکل کار می کنند. مهمترین جنبه سلامت باتری چرخه تخلیه است. هر چقدر محتاط باشید ، با گذشت زمان با شارژ و شارژ باتری افت می کند. هر زمان که یک برنامه فشرده ( مانند یک بازی ) را اجرا میکنید ، می توانید آن را در حالی که لپ تاپ شما متصل است اجرا کنید تا تعداد دوره های تخلیه باتری را کاهش یابد .

لپ تاپ خود را نباید همیشه در حالت اتصال به برق بگذارید ، فقط زمانی که باتری را خیلی سریع خالی می کنید. همانطور که گفته شد ، بهتر است باتری خود را با ظرفیت 40 تا 50 درصد شارژ کنید اگر کمی قصد استفاده از آن را ندارید .

بنابراین اگر در حال جابجایی نیستید و یک برنامه فشرده را اجرا نمی کنید ، بهتر است لپ تاپ خود را برای مدت زمان استفاده طولانی از برق استفاده کنید . اگر شما کارهای روزمره را انجام می دهید که به همان سرعت مصرف برق نمی کنند ( مانند مرور اینترنت ) می توانید فقط به باتری اعتماد کنید .

بهتر است میزان شارژ لپ تاپ تان را حوالی ۵۰ درصد نگه دارید. این میزانی ایده آل است که در صورت رعایت همیشگی آن طول عمر باتری افزایش پیدا می کند.

 

کول پد

اگر با لپ تاپ زیاد کار می کنید و مدام روی آن فشار می آورید باید از وسیله ای به نام کول پد استفاده کنید.این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین است و چندین خنک کننده (فن) همراه خود دارد که باعث خنک شدن و بهبود کارآیی لپ تاپ می شود. این دستگاه ها عمدتا از برق یو اس بی (USB) استفاده می کنند و به شدت کم مصرف هستند و خیلی کم از باتری استفاده می کنند .

https://www.novinphone.com/mag/wp-content/uploads/2021/01/%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D8%B1%DB%8C-%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE1.png

 به روز نگه دارید

همیشه پیگیر نسخه های جدید سیستم عامل لپ تاپ تان باشید و به پیغام های دستگاه برای نصب به روزرسانی های جدیدش بی اعتنا نباشید. تولید کنندگان برای رفع نقص های سیستم عامل خود، به روزرسانی های جدیدی برای آن ها منتشر می کنند. این نقص ها باعث می شوند باتری لپ تاپ زودتر خالی شود .

 

هارد با باتری

 

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که منظم یا نامنظم بودن هارد، می تواند باعث صدمه خوردن باتری لپ تاپ تان شود. در این مورد باید بگوییم هر چه هارد شما کارش را به صورت سریع تری انجام دهد، تقاضای کم تری برای باتری ارسال خواهد شد .

 

به این ترتیب اگر یک هارد مرتب داشته باشید، کارایی باتری لپ تاپتان تا بیش ترین حد ممکن افزایش پیدا خواهد کرد . برای این منظور بهتر است هر چند وقت یک بار عملیات دیفراگ را انجام دهید. حتماً در حین انجام آن لپ تاپ خود را به برق وصل کنید . اگر مصرف برق هارد کم تر شود، باتری شما مدت زمان بیش تری شارژ نگهداری خواهد کرد .

 

نحوه‌ی اتصال

همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید، سپس فیش آداپتور برق را به لپ‌تاپ متصل کنید. یک دلیل ساده برای آن وجود دارد؛ زیرا وقتی دوشاخه را به پریز متصل می‌کنید، برقی که به طور ناگهانی وارد می‌شود داراي نوسان است. اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه کوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسان آن گرفته می‌شود.

 

 

اتصال دائم به برق

در این قضیه هیچ چیز قطعی و درستی وجود ندارد. باتری ها در هر صورت پس از پیمودن چرخه های شارژ متعدد ضعیف و ضعیف تر می شوند و هیچ راهی برای مقابله با این موضوع وجود ندارد . شرکت های دیگر نیز نظرات ضد و نقیض مختلفی با هم دارند . برخی می گویند که اتصال دائم لپ تاپ ها به برق مانعی ندارد و برخی دیگر بدون ارائه دلیلی منطقی خلاف آن را می گویند .

 

با این حال، تقریبا همه سازندگان سر یک موضوع اتفاق نظر دارند . همه آن ها می گویند که نباید در چرخه کامل شارژ و دشارژ اخلال ایجاد کرد . به نوعی حتی اگر می خواهید لپ تاپ تان را برای مدتی طولانی به برق متصل کنید ، باید هر از گاهی اجازه دهید تا باتری تا اندازه ای خالی شود .

Related posts

گوشی جدید UMIDIGI Z2 شباهت بسیار زیادی به آیفون ایکس دارد

نویسنده نوین مگ

گوشی DOOGEE V همراه با سنسور اثر انگشت در زیر صفحه نمایش و سیستم روی چیپ هلیو پی 60 در کنگره جهانی موبایل معرفی خواهد شد

پرینترهایی از جنس تکنولوژی

نویسنده نوین مگ

نظری بگزارید

Login

X

Register