آموزش اخبار نوین نیوز

نحوه اعتماد به سایت ها برای خرید

ممکن است یکی از سوالات مهم شما در هنگام خرید از سایت های اینترنتی و فروشگاهی ، این باشد که چطور میتوانم به آن اعتماد کنم ؟! و یا اینکه از کدام سایت معتبر میتوانم خرید خود را بدون هیچ گونه مشکلی انجام دهم ؟!

چطور میتوانم اطمینان پیدا کنم که خریدم به درستی انجام میشود و کالا یا خدمات خریداری شده به دست من میرسد و از سرویس ارائه شده آن سایت میتوانم از ان استفاده کنم؟!

چطور متوجه شوم که یک سایت جعلی است یا نه؟!

اگر این سوالات در ذهن شما وجود دارد ، این مطلب را تا پایان بخوانید..

رشد چشمگیر کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه های انلاین باعث شده است که اهمیت و چگونگی نحوه اعتماد به چنین سایت هایی در بین کاربران بیشتر شود. به علاوه چطور به درستی مطالب نوشته شده در یک سایت اطمینان کنیم؟! اگر تصمیم دارید از یک فروشگاه آنلاین محصولی را خریداری کنید باید توجه داشته باشید که قبل از ثبت سفارش و خرید ، از معتبر بودن آن سایت اطمینان کسب کنید تا در زمان خرید از آن سایت دچار مشکلات احتمالی نشوید.

دلیل این موضوع این است که شما در خرید اینترنتی لازم است اطلاعات مهمی مثل آدرس محل سکونت، شماره تماس، آدرس ایمیل و … را در سایت ثبت کنید. همچنین برای خرید محصول نیز باید هزینه‌ای پرداخت کنید. ازدست دادن سرمایه یکی از مهم ترین و اصلی ترین نگرانی های هرکاربری در زمان خرید است.بنابراین جهت جلوگیری از کلاه‌برداری و همچنین سوء استفاده از اطلاعات ، شما باید سایت مورد نظر را از لحاظ امنیتی و اعتبار بررسی کنید.

حال ، برای اینکه چگونه میتوانیم به یک سایت اعتماد کنیم و با اسودگی خاطر خرید خود را انجام دهیم ، لازم است نکات مربوط به اعتبار آن را بدانیم. با برخی راهکارهای ساده میتوان به مطمئن یا غیر مطمئن بودن یک سایت پی ببریم و فقط کافی است به آن نکات توجه کنیم.البته که بعضی موارد تخصصی هستند و لازمه آن داشتن دانش در مورد فضای اینترنتی است.

بیایید این نکات را بررسی کنیم و پی ببریم چطور میتوان اصالت و مورد اطمینان بودن یک فروشگاه اینترنتی و یا سایت را مشخص کرد.

توجه به نماد اعتماد الکترونیک

در زمان ورود به یک سایت باید به دنبال وجود نماد اعتماد الکترونیک آن باشیم چرا که این نماد یکی از اصلی ترین معیار ها برای معتبر بودن یک سایت است و به این معناست کسب و کار آن‌ها به وسیله سیستم‌های دولتی تائید شده است .این نماد تنها به فروشگاه های حقوقی و حقیقی داده میشود و افراد و یا کسب وکارهای جعلی هیچ گاه نمیتوانند این نماد را دریافت کنند.

همچنین با کلیک برروی لوگو نماد اعتماد الکترونیک آن سایت که معمولا در صفحه اصلی قرارداده میشود ، صفحه ای برای شما نمایش داده میشود که حاوی اطلاعات صاحب امتیاز آن کسب وکار است.برای ارزیابی بیشتر نماد اعتماد الکترونیک میتوانید به سایت enamad.ir  مراجعه کنید و با استعلام سایت ، از صحت نماد آن سایت مطمئن شوید.

صفحه تماس با ما و پل ارتباطی با کاربران

معتبر بودن یک سایت از طریق داشتن صفحه تماس با ما نیز مشخص میشود. اگر یک سایت اعتبار خوبی داشته باشد ، در قسمت تماس با ما ، اطلاعاتی درمورد نحوه ارتباط را قرار میدهد.این اطلاعات شامل تلفن ثابت و همراه ، ایمیل ، آدرس و… میشود که اطمینان خوبی برای مخاطبان میباشد.شما میتوانید برای اعتماد بیشتر ، با صاحب فروشگاه و سایت ، از طریق یکی از پل های ارتباطی ، تماس حاصل نمایید و سوالات احتمالی خود را مطرح کنید.

 

داشتن رتبه الکسا مناسب

داشتن رتبه خوب در ALEXA یکی دیگر از موارد برای پی بردن به معبتر بودن یک سایت است. این رتبه براساس تعداد بازدید نمایش داده میشود. هرچند نمیتواند دقیق ترین معیار برای بررسی یک سایت باشد زیرا الکسا ، سایت هارا براساس بازدید آن سایت تحلیل میکند. در این پلتفرم ، سایت هایی با بازدید بیشتر در رتبه بهتری قرار میگیرند و ممکن یک سایت نسبت به موضوعی که دارد بازدید بیشتر داشته باشد. مثلا سایت های خبری از رتبه بهتری میتوانند برخوردار باشند چون عمومی تر و روزانه تر هستند. به همین منظور شما باید توجه کنید که یک سایت ، تغییری در رتبه الکسا خود ایجاد کند.از این طریق مشخص می شود که آن سایت در ایران فعال بوده و به کاربران خود اهمیت میدهد.

برای بررسی رتبه الکسا میتوانید از افزونه الکسا برای مرورگر کروم و یا به سایت الکسا مراجعه کنید و در قسمت siteinfo   ، ادرس سایت مورد نظر را جستجو کنید و اطلاعات آن سایت از نظر رتبه و بازدید را بررسی کنید.

گواهینامه SSL

وقتی سایت به اطلاعات خود و مشتریان اهمیت میدهد ، برای ارتباط امن با کاربران گواهینامه SSL را به کارمیبرد. این گواهینامه یکی از بهترین معیارها برای فهمیدن معتبر بودن سایت ها است چون برای حفظ اطلاعات کاربران خود ارزش بسیاری قائل شده است. برای اینکه متوجه شوید یک سایت از گواهینامه SSL برخوردار است ، باید سایت را با HTTPS در ابتدای دامین آن ، در قسمت لینک مرورگر بازکنید و بتوانید به سایت دسترسی پیدا کنید.

 

قالب مناسب و ظاهر باکیفیت سایت

در بیشتر مواقع ، فروشگاه های اینترنتی معتبر ظاهری زیبا و با کیفیت دارند .در کنار قالب ساده و جذاب ، سرعت دسترسی در چنین سایت هایی بالاست که نشان دهنده اعتبار خوبی است که آن سایت دارد.

درست است که این معیاری نیست که به صورت قطعی از معتبر بودن سایتی بگوید اما توجه داشته باشید که فروشگاه های قدرتمند ، به کاربران خود اهمیت بسیاری میدهند و برای آنها ، لذت بردن کاربران و مشتریان در زمان استفاده از سایت ، در اولویت قرار دارد.

صفحات نامفهوم و دروغی

جمله های بی معنی و نشان دادن خطا میتواند یکی دیگر از دلایل معتبر نبودن یک سایت باشد.اگر دریک سایتی بعد از کلیک روی لینک ها و یا صفحات سایت با خطای 404 موجه شدید و یا خطایی دریافت کردید ، بدانید که ممکن است آن سایت جعلی باشد و نمیتوان به راحتی به آن اطمینان کرد. البته در برخی موارد ؛ سایت ها برای بهبود و یا بهتر کردن شرایط استفاده ، صفحاتی را تغییر میدهند .در این مواقع ، اطلاع رسانی میکنند و دلیل باز نشدن آن صفحه را برای شما نمایش میدهندو دراین موارد نباید نگرانی زیادی داشت.سایت هایی که برای رفع خطا ها و یا مشکلات به وجود آمده تلاش میکنند ، سایت های خوبی هستند که به برندسازی خود و جلب اعتماد مشتریان توجه میکنند.

محتوای مستمر

وقتی وارد سایتی میشویم به پویا بودن آن سایت بهتر است توجه کنیم و ببینیم محتوای سایت به روزرسانی میشود خیر؟! سایتی که به صورت مستمر و مداوم محتوای ارزشمند در اختیار مخاطبان خود قرار میدهد و زمان زیادی از انتشار اخرین مطلب آن نمیگذرد ، سایتی معتبر و مورد اعتماد است.

دو نکته مهم در زمان خرید اینترنتی

۱توجه به درگاه پرداخت امن

در زمان خرید از یک سایت و انتقال به صفحه پرداخت اگر در نوار ابزار بالای مرورگر خود علامت” https ”  قرمز رنگ بود از ادامه روند پرداخت و تکمیل اطلاعات خودداری کنید و صفحه پرداخت را ترک کنید چرا که این علامت قرمز رنگ ، نماد ناامن بودن درگاه است.

۲از دستگاه های شخصی برای پرداخت های خود استفاده کنید

اگر میتوانید حتما در تمام موارد از طریق دستگاه های شخصی مثل تلفن همراه و یا رایانه خود برای پرداخت استفاده کنید و از سیستم های دیگران و یا موجود در کافی نت پرداخت را انجام ندهید.اما در صورت ضرورت نیز ، بهتر از کیبورد مجازی ارائه شده مربوط به بانک و درگاه پرداخت استفاده کنید تا اطلاعات شخصی شما در جایی صبت نشود.

همیشه و در همه مواقع به هرسایتی اعتماد نکنید و با رعایت نکات مهم اطلاعات شخصی و بانکی خود را در یک سایت وارد کنید واقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید که گاهی عدم توجه به معتبر بودن یک سایت و یا فروشگاه آنلاین ممکن است خسارات مالی بسیاری به شما وارد کند که پیگیری این مشکلات ، ممکن است مدت ها طول بکشد و آرامش و آسایش شما را بگیرد.

حال با نکاتی که مطالعه کردید ، آیا سایت نوین فون معتبر است؟!

ما پاسخ این سوال را به شما میسپاریم..

Related posts

اطلاعات پردازنده های مدیاتک هلیو P40 و هلیو P70 فاش شد

نویسنده نوین مگ

گوشی های Elephone U و Elephone U Pro به صفحه نمایش آمولد خمیده مجهز خواهند شد

نویسنده نوین مگ

اینتل و رونمایی از لپ تاپ اNUC M15

نویسنده نوین مگ

نظری بگزارید

Login

X

Register